Strešná krytina a stálosť farieb

Klasická strešná krytina
Stavebníctvo

Strecha predstavuje dôležitú súčasť domácnosti. Či už sa jedná o výstavbu úplne novej strechy alebo len o jej rekonštrukciu, predstavuje značný zásah do finančných zdrojov. Investícia do strechy si vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Jedná sa o významný zásah do nehnuteľnosti, z toho dôvodu by mala byť samotná strešná krytina kvalitná a v neposlednom rade by tiež mala vyzerať dobre čo najdlhšie. Večným problémom strechy je jej stálofarebnosť. Je možné stálofarebnosť predĺžiť a udržať tak strechu v čo najkrajšom stave naozaj dlho?

Strešná krytina v sýtych a výrazných farbách

Strešná krytina v krásnych farbách
Strešné krytiny pre najnáročnejších

Na farbu strešnej krytiny vplýva viacero faktorov. Najdôležitejším faktorom je to, o aký typ krytiny sa jedná. Na trhu nájdete rôzne druhy škridle, pričom každú z nich je možné povrchovo upraviť podľa vlastných predstáv. A farba nie je žiadnou výnimkou. Aj keď si môžete vybrať krytinu v rôznych odtieňoch, pri určitých typoch treba rátať s výnimkami. S farebnosťou sa úzko spája aj odolnosť. Jedná sa o odolnosť voči počasiu. Počasie sa dokáže na stave farieb, akými vaša strešná krytina hrá, nepríjemne podpísať. Dlhodobé slnečné žiarenie dokáže z krytiny doslova vytiahnuť farbu, čo sa odrazí na tom, že farba krytiny bude pôsobiť vyblednuto. Ako príklad možno uviesť čiernu farbu, ktorá priťahuje slnečné lúče. Platí to aj v prípade čiernej strešnej krytiny. Je síce možné ju povrchovo ošetriť tak, aby sa vyblednutiu zabránilo, nie je však možné mu zabrániť na 100 %. Ak bude čierna krytina dlhodobo vystavená nadmernému slnečnému žiareniu, jej odtieň sa zmení na svetlejší. Platí to aj v prípade iných tmavých odtieňov – napríklad tmavohnedá či tmavočervená.

Betónová krytina a stálofarebnosť

Betónová strešná krytina je vo viacerých smeroch výnimočná. Je odolná a má výnimočnú samočistiacu schopnosť. Jej stálofarebnosť a lesklosť je možné udržať aj pomocou rôznych povrchových úprav, avšak často krát nie je táto úprava potrebná. Betónová strešná krytina je v porovnaní s ostatnými typmi krajšia a odolnejšia, či už voči poveternostným vplyvom alebo rôznym javom, ku ktorým môže na streche dôjsť – napríklad výskyt machu na streche. V prípade betónovej krytiny je možné využiť aj tmavé odtiene, nakoľko betón svoje vlastnosti nemení. Jeho povrch ostáva jemný, metalický a farba sýta.

Aj strešné krytiny môžu ostať ako nové čo najdlhšie. Je však dôležité vybrať si správny typ, ktorý bude vašu stavbu zdobiť. Ak aj vás zaujíma problematika strešných krytín, navštívte stránku www.krytina.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií.

Bezpečnostné dvere sú výhodou
Stavebníctvo
Čo by ste mali vedieť, ak plánujete kupovať bezpečnostné dvere

Ak ste vo fáze, kedy potrebujete realizovať výmenu starých dverí, odporúčame vám si radšej priplatiť a obhliadnuť sa rovno po bezpečnostných dverách. Dvere, ktoré boli namontované do bytu ešte za bývalého režimu ako súčasť zariadenia domácnosti, zrejme na pohode nikomu nepridávajú. Z hľadiska bezpečnosti môžeme pri nich hovoriť skôr o …

Impregnácia dreva pre začiatočníkov
Stavebníctvo
Kvalitné drevo vo vašej domácnosti a jeho ošetrenie

Tak v interiéri, ako aj v exteriéri predstavuje drevo jeden z najobľúbenejších materiálov. Je to spôsobené jednak jeho kvalitatívnymi vlastnosťami, ale aj tým, že na prvý pohľad pôsobí pekne a priestor, v ktorom sa nachádza, oživí. Aby však drevo v domácnosti vydržalo, musí byť správne ošetrené. Jeho najväčším nepriateľom je …