Obnoviteľné zdroje energie a ich budúcnosť

Solárne kolektory na streche domu
Energetika

Udržateľnosť predstavuje slovo, ktoré sa v dnešnej spoločnosti skloňuje pomerne často. Niet sa čomu čudovať – každý deň sme svedkami toho, ako dochádza k ničeniu životného prostredia. Nielen príroda, ale aj množstvo odborníkov bije na poplach, že pokiaľ nezmeníme svoj postoj k životnému prostrediu, dokáže nám to nepríjemne vrátiť. Udržateľnosť životného prostredia sa úzko spája s obnoviteľnými zdrojmi energií, ktoré sa v praxi skutočne osvedčili. Podstatnú zložku tvorí solárna energia. Solárne kolektory predstavujú zariadenia, ktoré pri svojej činnosti solárnu energiu využívajú, čoho výsledkom je možnosť vykurovania domácností či ohrev teplej úžitkovej vody.

Solárne kolektory a ich vplyv na životné prostredie

Solárne kolektory na budovách v meste aj na dedine
So solárnymi kolektormi sa šetrí naša planéta

Mnoho ľudí pristupuje k tomu, že do ich domácností inštalujú ekologické zariadenia. Solárne kolektory do kategórie šetrných rozhodne patria. Pracujú na princípe odčerpávania solárnej energie z ich bezprostredného okolia, ktorá je voľne dostupná všade okolo nás a je prakticky zadarmo. Pri činnosti solárnych kolektorov nevznikajú žiadne externality, ktoré zaťažujú životné prostredie, ako je to napríklad v prípade vykurovania domácností pomocou klasických vykurovacích zariadení, napríklad kotlov. Za negatívne externality možno považovať dym alebo spaliny, ktorí sú v prípade kotlov odvádzané komínom priamo do ovzdušia. So solárnymi kolektormi sa úzko spája aj energetická návratnosť – bod, kedy zariadenie začne pracovať vo váš prospech. Obstarávacie náklady potrebné na zaobstaranie solárnych kolektorov sú o niečo vyššie, existuje však dotácia na solárne kolektory, ktorá túto sumu značne zníži. Nebudete sa teda musieť na začiatku každého mesiaca obávať účtov, ktoré vám za vykurovanie vašej domácnosti prídu, ale budete si sami regulovať váš tepelný komfort či množstvo teplej vody, ktorú budete potrebovať a skutočne ju aj spotrebujete. Nestane sa teda, že sa vo vašej domácnosti bude vykurovať nadmerne a prakticky zbytočne. Aj vaša domácnosť môže byť vďaka solárnym kolektorom ekologická, ale aj hospodárna. Kolektory však musia byť kvalitné a ich rozmiestnenie navrhnuté pod odborným dohľadom.

Solárne kolektory, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu

Solárna energia predstavuje zdroj, ktorý dokáže pozitívne ovplyvniť našu  planétu. Neexistuje predpoklad, že by došlo k vyčerpaniu slnečnej energie. Existujú rôzne zariadenia, ktoré spadajú do kategórie jednak ekologických, ale aj ekonomických. Solárne kolektory predstavujú zariadenia, ktoré sa v domácnosti skutočne vyplatia. Ak aj vy nad nimi rozmýšľate, navštívte stránku www.viessmann.sk. Na tejto stránke nájdete množstvo zaujímavých informácií nielen o solárnych kolektoroch, ale aj rôznych iných zariadeniach, ktoré pri svojej činnosti využívajú obnoviteľné zdroje energií.

Kotly na drevo zaručia úsporu energie
Energetika
Moderné kotly na drevo majú nízku spotrebu a vysokú účinnosť

Po skončení zimného obdobia je vhodné zamýšľať sa nad renováciou starého spôsobu vykurovania. Ak je vaše vykurovacie zariadenie zastarané, opotrebované, je neekonomické investovať do jeho opravy. Možností je viac, a ak zvažujete modernizáciu vášho vykurovacieho systému, mali by ste sa rozhodnúť pre to, aký zdroj tepla a aký typ paliva …