Moderné nízkoenergetické domy nás môžu posunúť vpred v rámci ekológie
- By : Magazín Admin
- Category : Stavebníctvo

Bývať dnes už nestačí. Mnohí si totiž predstavujú bývať lacno, príjemne, no najmä ekologicky. Snahy ekológov apelovať na šetrenie životného prostredia sa premietajú do oblastí nášho každodenného života. Nie je žiadnou raritou vidieť ľudí separovať, zbierať odpadky, čistiť lesy, vyhýbať sa potravinám v obaloch či kupovať iba fair trade potraviny. Niektorí však zachádzajú ešte ďalej. Postaviť si vysnívané bývanie je jedna vec, no čo by ste povedali na dom, ktorý je šetrný vzhľadom na energetickú spotrebu, vyrobený z kvalitných prírodných materiálov a navyše skvele zapadne do prostredia, v ktorom si ho postavíte? Nízkoenergetické domy môžu byť presne ten typ bývania, ktorý sa vám bude páčiť.
V čom sa nízkoenergetické domy odlišujú od klasických rodinných domov?

Už z názvu tohto typu bývania vyplýva, že pri nízkoenergetických domoch ide o domy, ktorých ročná spotreba bude nižšia ako pri klasických murovaných domoch. Staršie murované domy totiž nezohľadňovali potrebu vykurovať menej, no majitelia pri výstavbe pravdepodobne nemysleli ani na ochranu životného prostredia. Nízkoenergetické domy sú postavené s ohľadom na tieto dva faktory. Ako teda dosiahnuť to, aby bol váš dom nízkoenergetický? V prvom rade si musíte uvedomiť, že požiadavky na tento typ domu sú iné, ako pri klasickom. Dôraz je kladený najmä na použitý materiál, tesnenie, zateplenie, kvalitu okien a dverí, no tiež napríklad na zdroj vykurovania. Vítané sú alternatívne spôsoby kúrenia ako je napríklad vykurovanie solárnymi kolektormi. Nízkoenergetické domy sú dnes už bežnou praxou a pokiaľ prídete za projektantom s tým, že si chcete takýto dom postaviť, vypracuje vám projekt presne podľa vašich požiadaviek.
Nízkoenergetické domy – je možné ich na prvý pohľad rozlíšiť od klasických?
Na túto otázku nepoznáme jednoznačnú odpoveď, avšak ak nie ste úplný laik, predsalen by ste mohli nájsť pár rozdielov oproti klasickému domčeku. V zásade platí, že nízkoenergetické domy bývajú veľmi jednoduché na pohľad. Čím jednoduchšie tvary, tým sa dom lepšie projektuje. Nečakajte žiadne prehnane veľké vily. Pri nízkoenergetických domoch sa pracuje aj s úspornosťou priestoru. Architekti sa snažia navrhnúť menší, no plne využitý priestor. Malý priestor je totiž možné oveľa ľahšie vykúriť.
Nízkoenergetické domy sú zaujímavou alternatívou bývania. Prečítajte si o nich viac na webovej stránke https://odzakladov.sk/.