Ktoré rady sú užitočné pre kladenie zámkovej dlažby?

Rady na kladenie zámkovej dlažby
Stavebníctvo

Aj proces akým je kladenie zámkovej dlažby má svoje pravidlá. Ich dodržiavanie má následne zásadný vplyv na výsledok celého procesu pokládky. Mnohí domáci majstri sa zvyknú zaoberať kladením zámkovej dlažby svojpomocne. Pokiaľ aj vaši rodičia alebo starí rodičia pochádzajú z rodinného domu, je dosť možné, že ste spomínané pravidlá kladenia zámkovej dlažby pochytili už od nich pri ich sledovaní. V nasledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na dokončovacie práce a výhody zatrávňovacej dlažby.  

S týmito radami kladenie zámkovej dlažby určite zvládnete 

Kladenie zámkovej dlažby s dobrými nástrojmi
Tipy na kladenie zámkovej dlažby

Jednou z hlavných fáz kladenia zámkovej dlažby sú dokončovacie práce. Ani pri nich by sme si nemali navodiť pocit sebauspokojenia a prácu už tak nejako hocijako dokončiť. Spôsob realizácie dokončovacích prác môže byť rozdielny a závisí od budúceho využitia tohto priestoru či chodníka. Pokiaľ po ňom budete prechádzať autom, dlaždice by mali byť minimálne o hrúbke 80 mm. Ak je reč o chodníku určenom maximálne na presun osôb, plne bude postačovať hrúbka 60 mm. Kladenie zámkovej dlažby by malo prebiehať tak, že každú dlaždicu niekoľkokrát poklepkáte gumovým kladivom od jej spodnej časti smerom nahor. Dôležité je zároveň dbať na to, aby spodná vrstva pod dlažbou nebola nijako porušená a držala si svoju rovnú plochu. Z tohto dôvodu by ste po nej nemali chodiť a ani po nej ničím neprechádzať. Dlaždice samozrejme nezabudnite vyšpárovať, najčastejšie sa na to používa kremičitý piesok o zrnitosti 0 – 4 mm. Ním je potrebné vyplniť všetky medzery medzi dlaždicami a pritom si viete kľudne pomôcť metlou. Pýtate sa prečo by mal byť piesok kremičitý? Tento typ totižto na rozdiel od hlinitého alebo vápenatého vytvára nepriaznivé podmienky pre tvorbu machu a rozrastaniu trávy v týchto miestach. Prejdime na zatrávňovaciu dlažbu, pri ktorej je proces pokládky identický so zámkovou dlažbou. Rozdiel je vo fáze škárovania kedy sa medzery nepieskujú, ale posýpajú zeminou alebo ozdobným kamenivom. V prípade použitia zeminy je nevyhnutné jej dokonalé premiešanie spolu s trávnou zmesou. Táto zmes by však nemala tvoriť v škárach rovinu s dlažbou ako v prípade pieskovania, ale mala by byť zatlačená cca 2 cm pod povrch dlaždíc. Len tak vieme docieliť vytvorenie kvalitnej mačiny, ktorá odolá aj náporu pneumatík či kosačky.  

Ďalšie užitočné informácie nájdete na internetovej stránke http://exterierstav.sk/.

Prerabky bytov Bratislava
Domácnosť
Chystáte sa prerábať byt ?

Uvažujete o výraznej zmene svojho obytného priestoru? Pustiť sa do projektu prestavby bytu je vzrušujúca cesta, ktorá sľubuje premenu vášho príbytku na odraz vášho osobného štýlu, vkusu a životného štýlu. Je to však aj cesta posiata potenciálnymi problémami, ktoré môžu váš vysnívaný domov zničiť alebo poškodiť. V tomto článku sa …

Betonove podlahy
Domácnosť
Aká je životnosť betónových podláh ?

Betónové podlahy sú už dlho chválené pre svoju odolnosť, všestrannosť a minimálnu údržbu. V tomto článku “Životnosť betónových podláh” sa budeme venovať významným faktorom, ktoré ovplyvňujú životnosť betónových podláh, obvyklému opotrebovaniu, ktorému časom podliehajú, ako aj rôznym metódam na ich údržbu a predĺženie životnosti. Bez ohľadu na to, či ste …

Kvalitné strešné krytiny zohrávajú zásadnú úlohu v celkovej trvanlivosti a udržateľnosti strešnej konštrukcie
Stavebníctvo
Kvalitné strešné krytiny

Kvalitné strešné krytiny zohrávajú zásadnú úlohu v celkovej trvanlivosti a udržateľnosti konštrukcie. Slúžia na ochranu obyvateľov pred najťažšími poveternostnými podmienkami a zároveň zvyšujú celkovú estetiku domu. Použitie vysokokvalitných strešných krytín sľubuje dlhú životnosť, čím sa zmierňujú časté opravy alebo výmeny, a tým sa z dlhodobého hľadiska ponúkajú významné úspory nákladov. …